Aparat w smartfonie – jakie powinien mieć parametry?

Dziś raczej nie wyobrażamy sobie telefonu komórkowego bez aparatu fotograficznego. Coraz chętniej robią nim zdjęcia także profesjonaliści. Jeśli chcemy robić dobre zdjęcia, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, jakie musi mieć smartfonowy aparat fotograficzny.

Megapiksele czy matryca?

Kupując smartfon z aparatem fotograficznym, najczęściej zwracamy uwagę na liczbę megapikseli. Tymczasem jest to ważny, lecz najważniejszy parametr jakości aparatu. Trzeba też wiedzieć, że im większa liczba megapikseli jest na matrycy, tym ich praca jest gorsza, a co za tym idzie, gorsza jest jakość zdjęć.

Zdecydowanie ważniejsza jest wielkość matrycy. Im większa matryca, tym lepiej, natomiast liczba pikseli może być mniejsza. Przykładem może być Xiaomi najnowszy, wyposażony w wyjątkowo dużą matrycę, wspomaganą nowatorskimi technologiami. Pozwala on na robienie doskonałych zdjęć, z dużą ilością szczegółów.

Postaw na dobry obiektyw

O jakości zdjęć decydują także inne parametry. Jednym z najważniejszych jest dobry obiektyw. Zwykle producenci smartfonów podają jasność obiektywu i niekiedy ogniskową, a właściwie ekwiwalent ogniskowej.

Jasność obiektywu pokazuje, ile światła wpada na matrycę. Im jaśniejszy obiektyw, tym lepsze będą zdjęcia, szczególnie robione w warunkach gorszego oświetlenia. Warto wybierać aparaty z obiektywem o jasności od f/1,5 do f/1,8. 

W smartfonach najczęściej spotyka się ekwiwalent ogniskowej 27 mm, która odpowiada popularnemu obiektywowi szerokokątnemu. Coraz chętniej są też montowane dodatkowe obiektywy, np. dające bardzo szeroki kąt czy teleobiektywy.

Stabilizacja i autofokus

Wybierając smartfon warto zwrócić uwagę, czy aparat ma optyczną stabilizację obrazu. To ona likwiduje wpływ wstrząsów, dzięki czemu nasze zdjęcia są nieporuszone. Drgania i poruszenia telefonu są eliminowane dzięki maleńkim sprężynkom, na których jest umocowany obiektyw.

Natomiast tzw. cyfrowa stabilizacja to nic innego, jak algorytm, który zmienia parametry wykonywania zdjęcia, np. skracając czas naświetlania.

Bardzo przydatną opcją jest autofokus, czyli automatyczne ustawianie ostrości. Dzięki tej funkcji możemy robić ostre zdjęcia obiektom w ruchu. Warto sprawdzić, czy ta funkcja w wybieranym aparacie działa szybko i sprawnie.

Nie zapomnij o pamięci RAM i dobrej aplikacji

Oprócz optyki bardzo ważnymi parametrami aparatu w telefonie są pamięć RAM oraz aplikacje obsługujące urządzenie. 

Pamięć RAM powinna być na tyle duża, żeby praca urządzenia była płynna i szybka. Ważny jest też dobry procesor.

Aplikacja fotograficzna powinna być intuicyjna w obsłudze. Dostęp do poszczególnych funkcji powinien być szybki i prosty. Warto też przyjrzeć się możliwości manualnego ustawienia parametrów zdjęć. Jeśli mamy już pewne doświadczenie fotograficzne, to dzięki takiej funkcji możemy robić wyjątkowe zdjęcia.

Zanim wybierzemy smartfon z aparatem fotograficznym, zastanówmy się, na czym nam najbardziej zależy przy robieniu zdjęć i starajmy się tym kierować. Jeśli mamy możliwość wypróbujmy kilka aparatów i porównajmy zdjęcia. Wtedy będziemy mogli wybrać telefon, który spełni nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.