Jak zaplanować remont domu krok po kroku

Remont w domu

Planowanie jest kluczem do sprawnego i bezproblemowego remontu domu lub mieszkania. Jeśli planujesz wykonać remont samodzielnie, musisz podwójnie przyłożyć się do tego, aby wszystko przebiegało zgodnie z ustalonym planem. Jak się do tego przygotować oraz jakie kroki zaplanować? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Zacznij remont z planem

To jest pierwszy krok i prawdopodobnie najważniejszy ze wszystkich etapów podczas remontu. Zacznij od wypisania na kartce tego, co planujesz zrobić, a następnie ustal kolejność oraz ważność wykonywanej pracy. W ten sposób będziesz w stanie określić ramy czasowe, jakie będziesz potrzebował na remont. Na tym etapie ważne jest również, przemyślenie spraw logistycznych związanych z transportem mebli i rzeczy w remontowanych pomieszczeniach.

Budżet to podstawa

Po zaplanowaniu prac należy opracować koszt remontu. Najlepiej jest uwzględnić w budżecie wszystko co jest związane z remontem, począwszy od kosztu paliwa, który zużyjesz na dojazd do hurtowni budowlanej, poprzez opłaty dla ekip remontowych, aż po wykończenie i zakup materiałów. Bardzo ważne jest również, aby być realistą, lepiej założyć wyższe koszty niż zakładane – jeśli trafisz na promocję to super, a jak nie to i tak masz to zaplanowane w budżecie.

Jak znaleźć ekipę remontową?

Zatrudnij najlepszych wykonawców, na jakich możesz znaleźć w ustalonym budżecie – musisz czuć się komfortowo i mieć zaufanie do umiejętności każdego, kto pracuje w Twoim domu. Zanim zatrudnisz ekipę do remontu, sprawdź ich referencje i opinie na internecie, dzięki temu możesz uniknąć słabych wykonawców. Przykładowo malowanie ścian, powierz jedynie profesjonalnym firmom, które posiadają niezbędny sprzęt do tego typu prac. Czasami koszt poprawek może przewyższać koszt zatrudnienia od początku sprawdzonej ekipy.

Jakość materiałów i bezpieczeństwo

Bardzo ważne jest, aby zrobić remont raz a dobrze. Tanie materiały zazwyczaj są słabszej jakości, co może sprawić, że będziesz musiał przeprowadzić ponownie remont szybciej niż się tego spodziewasz. Dodatkowo koniecznie skonsultuj swoje plany remontu z fachowcami, zwłaszcza jeśli planujesz reorganizację ścianek działowych lub wybicie nowych okien – będziesz miał pewność, że wszystkie prace odbędą się bezpiecznie bez naruszania struktury budynku. W końcu na pewno nie chcesz, aby podczas procesu remontu pojawiły się pęknięcia w innych częściach Twojego domu lub u sąsiadów.

Pozwolenia

Nie zapomnij o zatwierdzeniu planów remontu przez władzę lokalną, urząd miejski lub biuro zarządzające. Jeśli mieszkasz w bloku, proces ten może być nieco skomplikowany i zawierać wiele restrykcji.

Dodatkowo poinformuj sąsiadów o swoich planach remontowych i harmonogramie, aby byli przygotowani na poziom hałasu i ewentualne zanieczyszczenia. Opłaca się zachować zdrowy rozsądek i żyć w zgodzie z sąsiadami podczas całego remontu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.