Królowa Wiktoria – troskliwa matka i władcza królowa

Mówi się o niej, że jest symbolem Wielkiej Brytanii XIX wieku. Uważana była za pierwszego nowoczesnego brytyjskiego monarchę. Choć Wiktoria Hanowerska mierzyła zaledwie 150 cm wzrostu, na kartach historii zapisała się jako wielka i władcza królowa. Królowa Wiktoria rządzić lubiła także w życiu prywatnym. Wraz z mężem Albertem doczekała się 9 dzieci, które dały jej 42 wnuków. Troskliwą matką nazywana była jednak nieco na opak. 

Królowa Wiktoria rekordzistką na tronie

Aleksandryna Wiktoria rządy objęła w wieku 18 lat. Była Królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, a ponadto pełniła rolę cesarzowej Indii. U władzy trwała przez 63 lata, czym ustanowiła absolutny rekord wśród dotychczas panujących. Czas, w którym sprawowała władzę doczekał się określenia epokii wiktoriańskiej, podczas której doszło do wielu przemian zarówno w brytyjskiej kulturze, nauce i polityce. Jednak sama Wiktoria, choć bardziej wolała słuchać niż rozkazywać, uważana była za zdecydowaną i władczą. Miała ona prawo mianować naczelnego dowódcę floty i armii, a także zwoływać posiedzenia parlamentu czy chociażby rozwiązać Izbę Gmin. Kiedy znaczenie monarchii w życiu politycznym uległo zmianie, Królową Wiktorię zaczęto stawiać jako wzór moralności i wartości rodzinnych. Dokładnie takie same wartości przypisuje się kolejnym pokoleniom, które przedstawia dokument o brytyjskiej rodzinie królewskiej. 

Władcza Wiktoria i uległy książę-małżonek 

Wokół związku królowej Wiktorii i księcia Alberta, który doczekał się przydomku “książę-małżonek”, początkowo narosło wiele kontrowersji. Spowodowane były one między innymi tym, że to monarchini wzięła sprawy w swoje ręce i oświadczyła się przyszłemu mężowi. Potrzeba zawarcia małżeństwa i założenia rodziny przez Wiktorię, zakorzeniła w świadomości Brytyjczyków wizerunek królestwa jako rodzinnej monarchii, którą pokazuje dokument o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Choć małżeństwo Wiktorii i Alberta uważane było za wyjątkowo szczęśliwe, królowa jasno dawała do zrozumienia mężowi, kto w tym związku “nosi spodnie”. Ten, jako dowód wyjątkowej potulności, swoje petycje przekazywał żonie na karteczkach, które podrzucał pod drzwi komnaty. Niemniej, Albert wykazywał apetet na współrządzenie państwem. Choć początkowo królowa nie chciała dopuścić go do głosu w obawie o utratę autorytetu, niedługo potem mianowała go na głównego doradcę. 

Nieczuła matka na straży domowego ogniska

Małżeństwo doczekało się 9 potomków, a sama królowa będąc babcią 42 wnuków została okrzyknięta “babką Europy”. Wraz z mężem cenili spokój i rodzinny czas, a zamiast spędzać go w pałacach, szukali zacisznego schronienia na odległych prowincjach. Opinii publicznej Wiktoria przedstawiana była jako strażniczka domowego ogniska oraz kochająca i troskliwa matka. Co ciekawe, ciążę i poród uważała ona za największą niedogodność w życiu kobiety, a jej zdanie na temat macierzyństwa nie było raczej przepełnione miłością i czułością. Twierdziła, że chodzenie w ciąży jest niesmaczne, a karmienie dziecka piersią uważała za niegodne i zwierzęce. Mimo to, Wiktorię postrzegano jako czułą opiekunkę i wzór matczynej miłości. Matkę, która spod swoich skrzydeł wypuściła w świat pokolenia, które niedługo potem zasiadły na tronach Europy. Królowa Wiktoria zmarła w wieku 82 lat. O niezwykłym przywileju długowieczności wśród monarchów, mówi się także w kontekście księcia Filipa, który zmarł w wieku 99 lat. Szczegóły z życia księcia i królewskiej rodziny przedstawia dokument o brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: Queen Victoria biography

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.