Symptomy pogorszenia słuchu – kiedy udać się do specjalisty?

mężczyzna

Z wiekiem pogarszają się funkcje wszystkich zmysłów. Zaczyna szwankować nie tylko wzrok, ale często również słuch. Jeśli u siebie, rodziny czy znajomych zauważy się pierwsze symptomy pogorszenia słuchu warto udać się do specjalisty. Przede wszystkim jednak samodzielne wykrycie własnej wady gdy chodzi o słuch jest bardzo trudne – pogorszenie jest zazwyczaj stopniowe i często nawet nie zauważa się różnicy do czasu gdy pogorszenie jest już bardzo zaawansowane. Pomocny może być przesiewowy bezpłatny test słuchu. Często odbywają się one na placach w gminach, w przychodniach miejskich czy w związku z jakimś projektem medycznym. 

 

Pogorszenie słuchu – jakie są pierwsze symptomy?

 

Najłatwiej wyłapać pierwsze symptomy pogarszania się słuchu u bliskiego znajomego lub członka rodziny. Coraz częściej wymaga on powtarzania pewnych sentencji słów, często nie reaguje na zapytania lub przestaje uczestniczyć w konwersacji. Ze względu na to, że oznaki są bardzo delikatne zarówno sam zainteresowany, jak i otoczenie często je wypiera. Tłumaczy się taką osobę stresem, zabieganiem czy skupieniem na własnych problemach. Jednak już kilka takich zdarzeń powinno dać do myślenia. Warto wtedy przeprowadzić prosty domowy test i zadawać pytanie z drugiego pokoju stopniowo zwiększając tembr głosu. Jeśli nie ma reakcji ze strony takiej osoby można podejrzewać problem ze słuchem. Profilaktyczny bezpłatny test słuchu może być łatwym zaczątkiem rozmowy na ten temat. Czasami warto zaprosić taką osobę jako towarzysza na badania tego typu. Dzięki temu ma się pewność, że zostanie on zbadany w sposób profesjonalny. Jednocześnie nie trzeba będzie przeprowadzać z nim niezbyt komfortowej rozmowy na temat problemu, który on wypiera ze świadomości. Warto dbać o regularną kontrolę słuchu – w razie problemu szybka reakcje jest kluczowym czynnikiem zahamowania pogorszenia. 

 

Wizyta u specjalisty – czy czasem wystarczy płukanie uszu?

 

Nie zawsze jednak problemy ze słuchem są wynikiem wieku czy choroby. Brak odpowiedniej pielęgnacji, a szczególnie stosowanie patyczków do uszu powoduje zbieranie się woskowiny w kanałach słuchowych. Zdarza się, że powstaje w nich korek tak szczelny, że prowadzi on do problemów ze słuchem. Już w czasie pierwszej wizyty u laryngologa można przejść profesjonalne płukanie uszu, które powinno usunąć wydzielinę. Dzięki temu słuch automatycznie się poprawi. Czasem wypierany problem jest uciążliwy, a jego rozwiązanie jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanych ingerencji lekarskich, a jedynie zmianę nawyków higienicznych. 

 

Przesiewowy bezpłatny test słuchu – znakomite narzędzie do wykrywania wczesnych problemów ze słuchem

 

Lokalne i regionalne programy medyczne sprawiają, że bezpłatny test słuchu jest dostępny praktycznie dla każdego. Specjalne przyjezdne przychodnie w formie namiotów i autobusów odwiedzają nawet mniejsze miejscowości. Wystarczy zatem skusić osobę z problemami aby skorzystała. Jeśli wynik będzie negatywny prawdopodobnie uda się ona do specjalisty oraz zacznie profesjonalne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.